top of page
Erika Csapo

Mennyit eszik az újszülött? 🤨

Már a sokadik általam kísért anyát bizonytalanítja el a védőnő a “parancsaival”… 😢 “3 óránként, maximum 20 percig, legalább 80 grammot etetésenként” KELL szerintük szopiznia a babának… 😏😒

De mi van, ha a kicsi NEM 3 óránként 20 percet szopizik?! Mi van, ha 12x kéri egy nap alatt a cicit, alkalmanként minimum 40 percig? Akkor 12x80gramm kell? És ugyanaz vonatkozik a 2800grammos újszülöttre, és a 4200grammosra is?!

…mi van, ha a baba nem egy gép, aki pontosan minden 180. percben kér enni, hanem egy érző kicsi lény, akinek szüksége van az anyukája közelségére, a biztonságot nyújtó bőrkontaktra, az oxitocin nevű boldogsághormonra, ami szoptatás közben termelődik…?

Nem mindegy, hogy 8x80grammról (=640g) vagy 12x80grammról (=960g) beszélünk, ahogy az sem, hogy mekkora a baba…

Általánosságban elmondható, hogy MINIMUM 8x kerüljön 24 óra alatt a baba mellre, és LEGALÁBB 20 percig. (Igen, éjjel se teljen el 4-5 óránál több, két szoptatás között. Tudom, fárasztó… 😕 de ezek az első napok, hetek nagyon fontosak. A baba ilyenkor tanulja meg, hogy reagálnak az igényeire, hogy figyelnek rá, hogy ő is fontos. ❤️)

Testsúly kilogrammonként hozzávetőleg 150 g anyatejet kell megennie egy nap (24 óra) alatt, kb. 2,5-3 óránkénti elosztásban. (Vagyis a 2800 grammos babának kb 420g, a 4200 grammosnak kb 630g a napi adagja.)

A napi adagot NEM LEHET egyenlően elosztani az etetések számával. Nem eszik minden alkalommal ugyanannyit, ahogy mi sem eszünk reggelire, tízóraira komplett 3 fogásos ebédet…

Valamint az anyatej összetétele sem állandó… nem mindegy, hogy 100g vizes előtejet szopizik a kicsi, vagy 100g zsíros hátsó tejet, ami sokkal kalóriadúsabb, és táplálóbb… a matek szerint egyenlő a kettő, de az egyik elfogyasztása után 1-2 órával később újra keresni fogja a mellet, a másik után meg lehet, hogy 3 órát alszik…

Nem lehet kőbe vésni a szabályokat. Minden kisbaba más, minden család más. Nem biztos, hogy pont az a jó az egyiknek, ami a másiknak.

Mit lehet tenni?

❤️Hiteles helyről informálódni. Lehet, hogy egy szoptatási segítőnek, dúlának nincs orvosi/védőnői képesítése, se fehér köpenye, mégis jobban követi az aktuális kutatásokat, és naprakészebb a szoptatással kapcsolatos dolgokban… (természetesen nagyon sok orvos/védőnő is folyamatosan képezi magát 🥰 és a segítő szakmában dolgozók között is van elavult nézeteket valló… sajnos többnyire csak a szerencsén múlik, hogy kit kivel sodor össze a sors… 😢)

❤️ figyelni a korai éhségjelekre, és TÉNYLEG minden nyikkra mellre helyezni az újszülöttet

❤️ segítséget kérni, ha nem megy, ha fáj

❤️ bízni önmagunkban, és a kisbabánkban 🥰

❤️ MINIMUM 8x20 percig megszoptatni 24 óra alatt a babát (maximum időtartam nincs ☺️)

❤️ segítséget, támogatást kérni a környezetünktől, hogy az első napokban, hetekben tényleg a babácska lehessen az első 🥰

❤️kritikus és logikus gondolkodás, +ne hagyd, hogy elnyomódjanak az ösztöneid 🥰 az újszülöttet NEM LEHET elkényeztetni 🥰

Ha elbizonytalanodtál, vagy szeretnél előre felkészülni, írj nyugodtan. ❤️ segítek! 🥰

Kísérlek, és nem vezetlek 🥰

(Ha úgy gondolod, hogy van az ismerőseid között olyan, akinek segíthetnének a posztjaim, kérlek segítsd, hogy idetaláljon ☺️ oszd meg a bejegyzéseimet ❤️)

(Fotó:pexels)

10 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page