top of page
Erika Csapo

A szoptatás világhete nem a tápszer ellen szól. Nem azért jött létre, hogy belerúgjunk azokba, akik nem tudtak szoptatni.

Azért van létjogosultsága ennek a hétnek, mert a szoptatás marketingje messze nem olyan jó, mint a tápszeré… a kelengyelistákon előkelő helyen szerepel a cumi és a cumisüveg, míg arról meglepően kevés szó esik, hogy az Anyatejút önkéntes szoptatási segítői (pl én 😉) ingyenesen segítenek a felkészülésben is, és elakadások esetén is. (A kompetenciahatárainkon belül. Amivel tisztában vagyunk, hogy meddig tart.)

A tápszer csodálatos találmány. Kisbabák millióinak az életét mentette meg. Nagyon jó, hogy van, amikor KELL. A nők kevesebb, mint 10% nem képes szoptatni biológiai okokból. (Érett, egészséges, időre született kisbabákról van most szó. Betegség, koraszülés esetén más a helyzet, de akkor sem lehetetlen az anyatejes táplálás ❤️) De nem 10% használ tápszert, hanem lényegesen több. Vajon mi lehet ennek az oka?

Én úgy látom, hogy az információhiány, és a támogató közeg hiánya. Nagyon sokszor olvasom, hogy 3-6 hétig, 3 hónapig tudott valaki szoptatni, aztán kevés lett/elapadt a tej. A fejlődési ugrások ideje: 3 hét, 6 hét, 3 hónap, 6 hónap. Ami azt jelenti, hogy a kicsinek TÖBB tejre van szüksége. Ha úgy vesszük, tényleg “kevesebb lett” a tej, hisz nem fedezi azt, amire a babának szüksége van. Da valójában a tej ugyanannyi, csak többre van igény már. Amire VAN megoldás! Ha az anyuka tudja, várja, számít a fejlődési ugrásokra, akkor nem esik kétségbe, hogy a babácskája többet szeretne mellen lenni. Hanem elfogadja, hogy a következő pár napban sokat fog szoptatni. Mivel az anyatej attól termelődik, hogy szopik a baba, így néhány nap összebújás, “non-stop cici” után beáll a kereslet kínálat. 🤱🏻

Ha nem tudja, hogy a fejlődési ugrás mivel jár, akkor könnyű elbizonytalanítani, és a tápszer felé terelni. És minden tápszeres pótlás után csökkenni fog a tej mennyisége…


Ha nem ismered a lehetőségeidet, nincs egy se. Én hiszek az információ erejében.


Erről szól a szoptatás világhete. Hogy információt kapjanak az anyukák, leendő anyukák, az apukák, nagyszülők, rokonok, barátok, mindenki, hogy hogyan, mivel tudják támogatni a szoptatást. ❤️ Hogy értsék, hogy miért nem órára szoptat az anyuka. Hogy ne legyenek olyan kérdések, hogy “már megint eszik?! 🤨 fél órája evett… 😏”, hanem mindenki tisztába legyen azzal, hogy a szoptatás NEM (csak) etetés… hanem A Minden a kisbaba számára… ❤️ Biztonság, nyugtató, altató, evés, ivás, fájdalomcsillapító, hőszabályozó… ☺️

5 megtekintés0 hozzászólás
Erika Csapo

Mi is van most? A “szoptatás világhete”, vagy az “anyatejes táplálás világhete”? 🤔


Elsőre mondhatnánk, hogy “nem mindegy?”. De valójában nem. 1992. augusztus 1 óta ünnepeljük augusztus 1-én az anyatej világnapját, augusztus 1-7-ig pedig a szoptatás világhetét.


Minden “szoptatás” anyatejes táplálás, de nem minden “anyatejes táplálás” szoptatás. Hisz lehet egy kisbabát itatópohárból, cumisüvegből is anyatejjel táplálni.


De ez a hét kimondottan a SZOPTATÁS világhete. 🤱🏻


Néhány éve írtam egy posztot a saját élményeimről a szoptatással kapcsolatban, az első komment az volt, hogy “szerencsés” vagyok. Valójában a nők több, mint 90%-a képes lenne szoptatni a kisbabáját, ha “szerencsés”. Mit értek “szerencse” alatt? Csupán annyit, hogy jó, helyes és hiteles információkat, valamit támogatást kap akkor, amikor szüksége van rá. A sikeres szoptatás legfőképpen ezen múlik. Nem a bimbóvédőn (amit lényegesen többször ajánlanak, mint ahányszor szükség lenne rá), nem a mellszívón (amire nem is nagyon van szükség, amennyiben időre született, egészséges kisbaba szoptatásáról beszélünk, akit nem szeparálnak az édesanyjától), főleg nem a cumisüveg márkáján (amire szintén semmi szükség…). De még csak varázsszerek, teák, kapszulák sem kellenek ahhoz, hogy kizárólag mellből lehessen egy kisbabát jóllakatni, vagy inkább “jól tartani” 🙂

Amennyiben neked nem sikerült a kisbabádat szoptatni, bár szeretted volna, az NEM A TE HIBÁD! Nem a te hibád, ha nem találtak meg a támogató, segítő információk. És bocsásd meg magadnak, hogy nem tudtad azt, amit nem tudtál, mielőtt megtanultad volna. (Ha mindenképpen hibásokat akarunk keresni, akkor az a környezet, aki elvárásokat támaszt az anyukák felé, de nem támogató, a szakszemélyzet, akinek minimális képzettsége van az anyatejjel kapcsolatban, és a szoptatásról.)


Ma a szoptatás világnapja van.

Kérdezhetnénk, hogy miért nincs a tápszernek is? Valójában minden nap a tápszer világnapja… Hatalmas iparág épül rá, hisz rengeteg hozzá kapcsolódó terméket el lehet adni, és el lehet hitetni a friss szülőkkel, hogy ezekre szükség van. Bimbóvédő, nyugtatócumi, ezek az első lépések ahhoz, hogy cumizavar lépjen fel, ami miatt a kicsi elutasítja a mellett, a riadt szülők cumisüveghez nyúlnak, és mellszívóhoz hogy LÁSSÁK, hogy mennyi is az a mennyiség, amit megeszik a kicsi, tovább nő a cumizavar, az anyatej mennyisége csökken, hisz a mell nem kap ingert, így már pótlás is kell, és az anyatej tovább csökken… A cumik, cumisüvegek, tápszerek reklámja mindennaposak, már fel se nagyon tűnik. Nincs szüksége a tápszernek “világnapra”. Az anyatejnek viszont van.


Az alábbi képet nem azért hoztam, hogy “bezzeg az anyatej”. Inkább csak egy érdekesség, hogy mennyire sok minden van benne. A lefordítására nem vállalkoznék, engem már a darabszám is meggyőzött… 🙂 És ez a lista a kutatásokkal egyre hosszabb lesz.



7 megtekintés0 hozzászólás
Erika Csapo


Létezik szoptatásbarát cumi, cumisüveg? Milyen előnyei, és milyen hosszútávú hatásai vannak/lehetnek a cuminak, cumisüvegnek?


Nézzük először a tényeket:


🤱🏻A szoptatás evolúciós norma. Ez azt jelenti, hogy ez az “alapbeállítottságunk”, “alapelvárás” évmilliók óta.

🤱🏼A nők kb 5-8%-a nem tud egészségügyi okokból szoptatni.

🤱🏽Az első 6 hónapban az anyatej minden igényét kielégíti a kisbabának, nem szükséges semmivel sem kiegészíteni.

🤱🏾Az anyetej szoptatás közben termelődik.

🤱🏿A szoptatás nem csupán etetés.

🤱🏻A mellen való cuppogás segíti a kicsi nyugtatását, biztonságérzetét, és jótékonyan hat a tej termelődésére.

Minden “egyéb”, ami a baba gyomrába jut (víz, tea, tápszer), megváltoztatja a bélflóráját.

Minden “egyéb”, ami a baba szájába jut (cumi, cumisüveg), hat rá.


🍼A cumi, és a cumisüveg ebbe szól bele. Rövid távon megnyugszik a baba a cumi szopizásától. Rövid távon pikkpakk meg lehet etetni a kicsit cumisüvegből, akár másnak is, akár éjjel is, csökkenhet az anya leterheltsége, babához kötöttsége.


Amikor a kisbaba a műanyag cumin cuppog, a mell nem kap ingert. Minden egyes meg nem kapott inger hat a tej termelésére. Ha a kicsi a cumin komfortszopizik, idővel kevesebb tej fog termelődni. Emellett hat a szájpadlásának a fejlődésére, és a későbbi fogak elhelyezkedésére is.


A cumisüvegnek bármilyen alakja lehet, bármilyen pici luk van rajta, más szopási technikát igény a babától, mint a mell. Illetve bármi is van benne (anyatej, tápszer, víz, tea), az egy homogén, egynemű anyag, míg az anyatej összetétele változik a szoptatás során. Először vizesebb tej termelődik (leves), majd zsírosabb (főétel), végül szinte tejszín sűrűségű (desszert). Az üvegben ezek összekeverednek.

Amikor a kisbaba a megdöntött üvegből kapja az adagját, az ellátás folyamatos. A mellből nem jön mindig ugyanúgy a tej. Mellre helyezéskor csak pár csepp, a szívástól aktiválódik a tejleadó reflex, amikor sugárban spriccel, majd ahogy sűrűsödik, úgy jön lassabban. Amikor csak cummog a cicin, akkor csak pár csepp jut a szájába (vagy beindítja a tejleadó reflexet újra 😅), az üvegből etetés során ez a ciklus nem valósul meg.


Minden, ami a baba szájába kerül, hat az érzékelésére. Imprinting, bevésődés történik, ez olyan, ami a kiskacsáknál is van, amikor kibújnak a tojásból, és az első meglátott dolgot kezdik követni. Ha ez a babáknál az anyamell, akkor az, ha ez egy cumi, akkor az vésődik be. A nagy különbség a kiskacsákhoz képest, hogy nem csupán a legeslegelső dologgal kapcsolódhatnak, később is megzavarhatja őket, ha a mell helyett mást kapnak.


Minden inger, amit nem kap meg a mell, hat a tejtermelésre. Minden cumisüveggel helyettesített szoptatás azt üzeni, hogy nincs szükség annyi tejre. Minden cumin eltöltött cuppogás üzenet, hogy nem kell annyi tej, nincs is itt a baba…


A cumizavar egy létező jelenség. Akár egyszeri cumisüvegből történt pótlás esetén is jelentkezhet, de akár hónapokkal később is, amikor vegyesen kap a kicsi mellet is, pótlást is. Ilyenkor elutasítja a mellett, mérges lesz, feszíti magát, enne, de mégsem kéri a mellet, bekapja-kiköpi, fájdalmas a mellre helyezés. Nem könnyű feladat innen visszaállni a kizárólagos szoptatásra, az is lehet, hogy a szoptatás végét is jelentheti… (ami nem feltétlenül jelenti az anyatejes táplálás végét!)


Ebből következik, hogy valójában nincs szoptatásbarát cumi, se cumisüveg… 🤷🏻‍♀️


Rövid távon gyors segítséget nyújthat, de amennyiben a cél a kizárólagos szoptatás, érdemes mérlegelni a lehetőségeket 😉


Fontos átgondolni a célokat is. Mit is akarunk valójában? Hosszan, kizárólagosan szoptatni? Anyatejjel táplálni? A munkánk, egyéb élethelyzetünkből adódóan néha másra bízni a babánk etetését? A saját mentális épségünk érdekében átaludni az éjszakát, és apára bízni az éjjeli etetéseket? Ez a döntés mindenkinek a sajátja ❤️ Boldog Anya, boldog baba. 😉


Arra is van lehetőség, hogy az etetéseket másra bízzuk időről időre, mégis tudunk hosszan szoptatni? 🤔 igen 😉🤩 vannak szoptatásbarát pótlási lehetőségek is. Előnyük, hogy nem okoznak bevésődést a kisbabánál, hátránya, hogy lényegesen időigényesebb, macerásabb, hosszabb időt vesz igénybe, mint a cumisüveges pótlás. Ilyen például az itatópohár használata, amit anyától függetlenül is lehet használni.

Anyafüggőbb megoldás az SNI készülék, ez inkább akkor opció, ha az anyatej mellé más pótlás szükséges (illetve örökbefogadott újszülötteknél, ilyen esetben előfordul, hogy a mell ingerelése miatt az örökbefogadó anya tejelválasztása is megindul… 🤩). Ez a készülék egy vékony cső, az egyik vége egy tartályban van, amiben az anyatej/tápszer található, a másik végét a mellbimbóhoz rögzítik, így a baba egyszerre kapja be a csövet, és a mellbimbót.


Bárhogyan is döntesz, a döntés a TIÉD! ❤️ Szeretném, ha minden információ a birtokodban lenne, amikor meghozod a döntésedet, ezért írtam ezt a posztot. A te testi-lelki egészséged is fontos!


Ha szívesen beszélgetnél velem erről, vagy “csak” a mentális egészséged megőrzése miatt kiadnád magadból a kétségeidet, félelmeidet, aggályaidat, keress bátran 🥰 az első, 30 perces beszélgetés teljesen ingyenes, megismerkedünk, megbeszéljük, hogy tudunk-e/akarunk-e együtt haladni, nem jár semmilyen kötelezettséggel. ❤️


Kísérlek, és nem vezetlek 🥰

14 megtekintés0 hozzászólás
bottom of page