top of page
Erika Csapo

Cumi, cumisüveg, szoptatás…



Létezik szoptatásbarát cumi, cumisüveg? Milyen előnyei, és milyen hosszútávú hatásai vannak/lehetnek a cuminak, cumisüvegnek?


Nézzük először a tényeket:


🤱🏻A szoptatás evolúciós norma. Ez azt jelenti, hogy ez az “alapbeállítottságunk”, “alapelvárás” évmilliók óta.

🤱🏼A nők kb 5-8%-a nem tud egészségügyi okokból szoptatni.

🤱🏽Az első 6 hónapban az anyatej minden igényét kielégíti a kisbabának, nem szükséges semmivel sem kiegészíteni.

🤱🏾Az anyetej szoptatás közben termelődik.

🤱🏿A szoptatás nem csupán etetés.

🤱🏻A mellen való cuppogás segíti a kicsi nyugtatását, biztonságérzetét, és jótékonyan hat a tej termelődésére.

Minden “egyéb”, ami a baba gyomrába jut (víz, tea, tápszer), megváltoztatja a bélflóráját.

Minden “egyéb”, ami a baba szájába jut (cumi, cumisüveg), hat rá.


🍼A cumi, és a cumisüveg ebbe szól bele. Rövid távon megnyugszik a baba a cumi szopizásától. Rövid távon pikkpakk meg lehet etetni a kicsit cumisüvegből, akár másnak is, akár éjjel is, csökkenhet az anya leterheltsége, babához kötöttsége.


Amikor a kisbaba a műanyag cumin cuppog, a mell nem kap ingert. Minden egyes meg nem kapott inger hat a tej termelésére. Ha a kicsi a cumin komfortszopizik, idővel kevesebb tej fog termelődni. Emellett hat a szájpadlásának a fejlődésére, és a későbbi fogak elhelyezkedésére is.


A cumisüvegnek bármilyen alakja lehet, bármilyen pici luk van rajta, más szopási technikát igény a babától, mint a mell. Illetve bármi is van benne (anyatej, tápszer, víz, tea), az egy homogén, egynemű anyag, míg az anyatej összetétele változik a szoptatás során. Először vizesebb tej termelődik (leves), majd zsírosabb (főétel), végül szinte tejszín sűrűségű (desszert). Az üvegben ezek összekeverednek.

Amikor a kisbaba a megdöntött üvegből kapja az adagját, az ellátás folyamatos. A mellből nem jön mindig ugyanúgy a tej. Mellre helyezéskor csak pár csepp, a szívástól aktiválódik a tejleadó reflex, amikor sugárban spriccel, majd ahogy sűrűsödik, úgy jön lassabban. Amikor csak cummog a cicin, akkor csak pár csepp jut a szájába (vagy beindítja a tejleadó reflexet újra 😅), az üvegből etetés során ez a ciklus nem valósul meg.


Minden, ami a baba szájába kerül, hat az érzékelésére. Imprinting, bevésődés történik, ez olyan, ami a kiskacsáknál is van, amikor kibújnak a tojásból, és az első meglátott dolgot kezdik követni. Ha ez a babáknál az anyamell, akkor az, ha ez egy cumi, akkor az vésődik be. A nagy különbség a kiskacsákhoz képest, hogy nem csupán a legeslegelső dologgal kapcsolódhatnak, később is megzavarhatja őket, ha a mell helyett mást kapnak.


Minden inger, amit nem kap meg a mell, hat a tejtermelésre. Minden cumisüveggel helyettesített szoptatás azt üzeni, hogy nincs szükség annyi tejre. Minden cumin eltöltött cuppogás üzenet, hogy nem kell annyi tej, nincs is itt a baba…


A cumizavar egy létező jelenség. Akár egyszeri cumisüvegből történt pótlás esetén is jelentkezhet, de akár hónapokkal később is, amikor vegyesen kap a kicsi mellet is, pótlást is. Ilyenkor elutasítja a mellett, mérges lesz, feszíti magát, enne, de mégsem kéri a mellet, bekapja-kiköpi, fájdalmas a mellre helyezés. Nem könnyű feladat innen visszaállni a kizárólagos szoptatásra, az is lehet, hogy a szoptatás végét is jelentheti… (ami nem feltétlenül jelenti az anyatejes táplálás végét!)


Ebből következik, hogy valójában nincs szoptatásbarát cumi, se cumisüveg… 🤷🏻‍♀️


Rövid távon gyors segítséget nyújthat, de amennyiben a cél a kizárólagos szoptatás, érdemes mérlegelni a lehetőségeket 😉


Fontos átgondolni a célokat is. Mit is akarunk valójában? Hosszan, kizárólagosan szoptatni? Anyatejjel táplálni? A munkánk, egyéb élethelyzetünkből adódóan néha másra bízni a babánk etetését? A saját mentális épségünk érdekében átaludni az éjszakát, és apára bízni az éjjeli etetéseket? Ez a döntés mindenkinek a sajátja ❤️ Boldog Anya, boldog baba. 😉


Arra is van lehetőség, hogy az etetéseket másra bízzuk időről időre, mégis tudunk hosszan szoptatni? 🤔 igen 😉🤩 vannak szoptatásbarát pótlási lehetőségek is. Előnyük, hogy nem okoznak bevésődést a kisbabánál, hátránya, hogy lényegesen időigényesebb, macerásabb, hosszabb időt vesz igénybe, mint a cumisüveges pótlás. Ilyen például az itatópohár használata, amit anyától függetlenül is lehet használni.

Anyafüggőbb megoldás az SNI készülék, ez inkább akkor opció, ha az anyatej mellé más pótlás szükséges (illetve örökbefogadott újszülötteknél, ilyen esetben előfordul, hogy a mell ingerelése miatt az örökbefogadó anya tejelválasztása is megindul… 🤩). Ez a készülék egy vékony cső, az egyik vége egy tartályban van, amiben az anyatej/tápszer található, a másik végét a mellbimbóhoz rögzítik, így a baba egyszerre kapja be a csövet, és a mellbimbót.


Bárhogyan is döntesz, a döntés a TIÉD! ❤️ Szeretném, ha minden információ a birtokodban lenne, amikor meghozod a döntésedet, ezért írtam ezt a posztot. A te testi-lelki egészséged is fontos!


Ha szívesen beszélgetnél velem erről, vagy “csak” a mentális egészséged megőrzése miatt kiadnád magadból a kétségeidet, félelmeidet, aggályaidat, keress bátran 🥰 az első, 30 perces beszélgetés teljesen ingyenes, megismerkedünk, megbeszéljük, hogy tudunk-e/akarunk-e együtt haladni, nem jár semmilyen kötelezettséggel. ❤️


Kísérlek, és nem vezetlek 🥰

23 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Miről szól a szoptatás hete?

A szoptatás világhete nem a tápszer ellen szól. Nem azért jött létre, hogy belerúgjunk azokba, akik nem tudtak szoptatni. Azért van...

Comments


bottom of page