top of page
Erika Csapo

Szoptatás világhete?

Mi is van most? A “szoptatás világhete”, vagy az “anyatejes táplálás világhete”? 🤔


Elsőre mondhatnánk, hogy “nem mindegy?”. De valójában nem. 1992. augusztus 1 óta ünnepeljük augusztus 1-én az anyatej világnapját, augusztus 1-7-ig pedig a szoptatás világhetét.


Minden “szoptatás” anyatejes táplálás, de nem minden “anyatejes táplálás” szoptatás. Hisz lehet egy kisbabát itatópohárból, cumisüvegből is anyatejjel táplálni.


De ez a hét kimondottan a SZOPTATÁS világhete. 🤱🏻


Néhány éve írtam egy posztot a saját élményeimről a szoptatással kapcsolatban, az első komment az volt, hogy “szerencsés” vagyok. Valójában a nők több, mint 90%-a képes lenne szoptatni a kisbabáját, ha “szerencsés”. Mit értek “szerencse” alatt? Csupán annyit, hogy jó, helyes és hiteles információkat, valamit támogatást kap akkor, amikor szüksége van rá. A sikeres szoptatás legfőképpen ezen múlik. Nem a bimbóvédőn (amit lényegesen többször ajánlanak, mint ahányszor szükség lenne rá), nem a mellszívón (amire nem is nagyon van szükség, amennyiben időre született, egészséges kisbaba szoptatásáról beszélünk, akit nem szeparálnak az édesanyjától), főleg nem a cumisüveg márkáján (amire szintén semmi szükség…). De még csak varázsszerek, teák, kapszulák sem kellenek ahhoz, hogy kizárólag mellből lehessen egy kisbabát jóllakatni, vagy inkább “jól tartani” 🙂

Amennyiben neked nem sikerült a kisbabádat szoptatni, bár szeretted volna, az NEM A TE HIBÁD! Nem a te hibád, ha nem találtak meg a támogató, segítő információk. És bocsásd meg magadnak, hogy nem tudtad azt, amit nem tudtál, mielőtt megtanultad volna. (Ha mindenképpen hibásokat akarunk keresni, akkor az a környezet, aki elvárásokat támaszt az anyukák felé, de nem támogató, a szakszemélyzet, akinek minimális képzettsége van az anyatejjel kapcsolatban, és a szoptatásról.)


Ma a szoptatás világnapja van.

Kérdezhetnénk, hogy miért nincs a tápszernek is? Valójában minden nap a tápszer világnapja… Hatalmas iparág épül rá, hisz rengeteg hozzá kapcsolódó terméket el lehet adni, és el lehet hitetni a friss szülőkkel, hogy ezekre szükség van. Bimbóvédő, nyugtatócumi, ezek az első lépések ahhoz, hogy cumizavar lépjen fel, ami miatt a kicsi elutasítja a mellett, a riadt szülők cumisüveghez nyúlnak, és mellszívóhoz hogy LÁSSÁK, hogy mennyi is az a mennyiség, amit megeszik a kicsi, tovább nő a cumizavar, az anyatej mennyisége csökken, hisz a mell nem kap ingert, így már pótlás is kell, és az anyatej tovább csökken… A cumik, cumisüvegek, tápszerek reklámja mindennaposak, már fel se nagyon tűnik. Nincs szüksége a tápszernek “világnapra”. Az anyatejnek viszont van.


Az alábbi képet nem azért hoztam, hogy “bezzeg az anyatej”. Inkább csak egy érdekesség, hogy mennyire sok minden van benne. A lefordítására nem vállalkoznék, engem már a darabszám is meggyőzött… 🙂 És ez a lista a kutatásokkal egyre hosszabb lesz.



8 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Miről szól a szoptatás hete?

A szoptatás világhete nem a tápszer ellen szól. Nem azért jött létre, hogy belerúgjunk azokba, akik nem tudtak szoptatni. Azért van...

Cumi, cumisüveg, szoptatás…

Létezik szoptatásbarát cumi, cumisüveg? Milyen előnyei, és milyen hosszútávú hatásai vannak/lehetnek a cuminak, cumisüvegnek? Nézzük...

Comments


bottom of page